Zafascynowani brzmieniem wydobywającym się spod palców wybitnych muzyków, gdy uderzają w klawisze, postanowiliśmy rozpocząć naukę gry na podobnym instrumencie. Oczywistym jest, że do codziennych ćwiczeń niezbędne jest posiadanie własnego sprzętu. Jak zatem dokonać dobrego wyboru z typowym dla nowicjusza w danej dziedzinie brakiem informacji? Na co zwrócić uwagę, aby nie zniechęcić się niską jakością dźwięku, ale też nie przepłacić?

Określ swoje potrzeby

Inne instrumenty klawiszowe polecane są osobom chcącym zapisać się do szkoły muzycznej, a zupełnie odmienne tym, którzy swoje umiejętności chcą rozwijać pod okiem kolegi, aby następnie założyć z nim kapelę weselną.

Jeśli tym, który ma pobierać nauki jest dziecko, rozmiar instrumentu musimy dobrać oczywiście do jego wieku i wzrostu. Niewielka rozpiętość rączek kilkulatka nie pozwoli mu na swobodną grę na standardowym pianinie, które obejmuje siedem pełnych oktaw.

Zapytaj eksperta

Aby nie dokonać złego wyboru związanego z zagadnieniem, w którym nie czujemy się jeszcze pewnie, najlepiej jest oczywiście zwrócić się z prośbą o pomoc do autorytetu w danej dziedzinie. Gdzie zatem szukać człowieka, przed którym instrumenty klawiszowe nie mają tajemnic?

Najprościej będzie zorientować się, czy któraś ze znanych nam osób nie gra na fortepianie, pianinie lub keyboardzie. Podpytajmy znajomych i rodzinę, opublikujmy post z takim zapytaniem na portalach społecznościowych, to dzisiaj najszybsza droga do dotarcia do jak największej ilości odbiorców.

Jeżeli planujemy zapisać się do szkoły muzycznej bądź wykupić pakiet lekcji u udzielającego ich prywatnie muzyka, idealnym posunięciem będzie konsultacja z naszym przyszłym nauczycielem. Nie krępujmy się udać do niego nawet wtedy, kiedy jeszcze nie zdążyliśmy go poznać. Na pewno niejednokrotnie w przeszłości doradzał już swoim uczniom przy podobnych dylematach, ma więc w tym spore doświadczenie.

W sytuacji, gdy oba powyższe sposoby zawiodły, a masz zamiar dokształcać się jako tzw. samouk, skorzystaj z dobrodziejstw cywilizacji i zapytaj o nurtujące cię kwestie na forum dla profesjonalnych muzyków. Opinie i porady, które tam uzyskasz, będą wyjątkowo wartościowe ze względu na ich mnogość i możliwość szybkiego porównania ze sobą.

Kupując nasz wymarzony instrument klawiszowy powinniśmy dogłębnie zastanowić się, ile przeznaczyć na niego pieniędzy. Jeżeli nasze nazwisko nie widnieje na liście stu najbogatszych Polaków, zaopatrzenie się w fortepian o wartości kilkunastu tysięcy byłoby najzwyczajniej nierozsądne. Pociąga to za sobą ryzyko zmarnowania znacznej gotówki, na początku naszej przygody z muzyką trudno bowiem sprecyzować, czy jest to chwilowa fascynacja, czy też pasja na całe życie.