Nie istnieje niestety żaden środek, który rozprawiłby się z wszystkimi plamami. Metoda usuwania zabrudzeń z tkanin zależy przede wszystkim od rodzaju jednych i drugich. Dlatego, kiedy kupujemy obrus, często zastanawiamy się, jaki wybrać, żeby szanse na utrwalenie się plam były mniejsze. Na to pytanie jest bardzo prosta odpowiedź – obrusy plamoodporne. To nic innego jak nowa generacja obrusów, które pokryte są specjalną powłoczką, zapobiegającą wchłanianiu się plam i ich przenikaniu do struktury tkaniny.

[caption id="attachment_1002" align="aligncenter" width="291"]Obrus plamoodporny Obrus plamoodporny to idealne rozwiązanie w kuchni.[/caption]

Wszystko zostaje na powierzchni i wystarczy tylko użyć wilgotnej ściereczki, by pozbyć się niepożądanego zabrudzenia. Metoda z wilgotną ściereczką, zwilżoną samą jedynie wodą, jest najlepsza. Nie ma sensu stosować mocniejszych środków na obrusy plamoodporne, ponieważ te mogłyby je uszkodzić lub zmienić właściwości. Odradzamy więc wycieranie na nich plam alkoholem czy silnym detergentem. To zupełnie niepotrzebne i zbyteczne. Nie po to zresztą powstały obrusy o takich funkcjach, by zaprzątać sobie głowę ich spieraniem.