Na rynku dostępnych jest wiele modeli obuwia, dostosowanych do potrzeb zarówno damskiej, jak i męskiej części społeczeństwa. Jednym z nich są półbuty damskie, które w każdym sklepie obuwniczym zajmują znaczną część dostępnej powierzchni. I choć miłośniczek tego rodzaju obuwia nie brakuje to jednak niewiele z nich posiada wiedzę na temat ich historii czy chociażby fasonów. Warto zatem uzupełnić te braki w swojej wiedzy.

Półbuty są traktowane jako jeden z pierwszych rodzajów obuwia, który dzięki swojej uniwersalności oraz ponadczasowości przetrwał do dnia dzisiejszego. Jak podają legendy, omawiany typ butów noszono już w czasach starożytnych. Różnica jednak polegała na tym, że w półbutach mogli chodzić wyłącznie reprezentanci wyższych sfer. Dziś natomiast może sobie na nie pozwolić każdy, i to bez względu na status społeczny. Półbuty damskie to nic innego jak rodzaj obuwia, którego cholewka sięga wyżej niż do kostki, choć w niektórych przypadkach może nawet jej nie posiadać. Na rynku można spotkać modele zarówno sznurowane, jak i wsuwane. Gdybyśmy jednak chcieli do kręgu półbutów zaklasyfikować wszystkie te modele, których cholewka sięga wyżej kostki, mielibyśmy do czynienia z ogromnym asortymentem obuwia. Dlatego o wiele lepszym określeniem charakteryzującym półbuty będzie stwierdzenie, że jest to typ obuwia wykonany ze skóry, jaki nosi się najczęściej do stylizacji formalnych,półbuty-damskie rzadziej do mniej oficjalnych. Sporo uwagi można również poświęcić kwestiom związanym z podeszwą półbutów damskich, gdyż w tej kategorii możemy również wyróżnić wiele modeli. Możliwe do nabycia są buty na płaskiej podeszwie, niewielkim obcasie, na koturnie, szpilce lub słupku. Najczęściej jednak możemy spotkać fasony skórzane, do wsuwania na stopę, wzbogacone o płaski obcas, idealnie dopełniający formalną, biznesową stylizację.

Gdybyśmy bliżej przyjrzeli się omawianemu modelu obuwia, szybko znaleźlibyśmy podobieństwo w butach męskich, stylizowanych na oksfordy. To buty dedykowane męskiej części społeczeństwa, których cechą charakterystyczną jest pozbawiony zdobień nosek. Stanowią nieodłączny element stroju formalnego oraz eleganckiego, gdyż najczęściej do ich wykonania używa się ciemnej skóry. Niegdyś tłumnie można było spotkać je na regałach dla mężczyzn, dziś coraz częściej pojawiają się na półkach dla pań.

Półbutom damskim można byłoby poświęcić jeszcze więcej uwagi, gdyż ogromny asortyment oferowany przez producentów na rynku sprzyja ich opisywaniu. Nie ulega wątpliwości, że ich różnorodność będzie w stanie zaspokoić każde, nawet najbardziej wymagające oczekiwania klientek.