Kąpiel psa

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z tego, że raz na jakiś czas niezbędne jest wykąpanie pupila. Niestety często wiąże się to również z problemami związanymi z doborem odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Oferta szamponów dla psów jest tak duża, że trudno jest wśród nich wybrać właściwy szampon dla naszego psa. Czym kierować się przy wyborze?

Zazwyczaj ostrożnie dobieramy szampon i kosmetyki pielęgnacyjne do ciała dla siebie czy swojej rodziny. Tak samo powinniśmy postępować, wybierając szampony dla psów – dokładnie tak samo, jak jest to w przypadku szamponu do włosów, specyfiki te oddziałują zarówno na skórę, jak również i sierść psa. Źle dokonany wybór może skończyć się poważnymi problemami dermatologicznymi, wymagającymi długiego leczenia.

Rodzaj sierści

Podstawowym kryteriów wyboru, którym powinniśmy się kierować, wybierając szampony dla psów, jest rodzaj sierści. W przypadku czworonoga z sierścią szorstką dobrze jest wybierać specjalnie dedykowane kosmetyki, które zachowują naturalną strukturę okrywy i jej właściwości. Psy o sierści długowłosej powinny być kąpane w szamponach z dodatkiem substancji ułatwiających rozczesywanie i zapobiegających tworzeniu się kołtunów. Psy posiadające specyficzną strukturę sierści – tzw. włos – potrzebują szamponów o zupełnie innych właściwościach; ich kąpiele są bowiem o wiele częstsze. Inne kosmetyki pielęgnacyjne należy stosować w przypadku psów częściowo bądź całkowicie nagich; brak sierści nie powoduje bowiem, że pies nie wymaga kąpieli.

Dodatkowe właściwości

Szampony nierzadko mają również dodatkowe właściwości, istotne zwłaszcza dla osób, które zajmują się hodowlą i prezentowaniem psów na wystawach. Rasy długowłose o włosie prostym będą zazwyczaj wymagały szamponów o właściwościach prostujących włos i ułatwiających jego rozczesywanie. Z kolei rasy o sierści białej muszą mieć dobierane szampony dla psów lekko rozjaśniające oraz usuwające wszelkie przebarwienia z brzucha czy okolic oczu i pyska. Analogicznie w przypadku ras czarnych warto stosować szampony z naturalnymi dodatkami pogłębiającymi barwę sierści.

Specjalne wymagania

Czasami czworonogi, podobnie jak i ludzie, mają specjalne wymagania wynikające z ich stanu zdrowia. Wszystkie szczenięta warto kąpać w szamponach bardzo delikatnych, np. z dodatkiem rumianku czy innych, łagodzących ziół. Dla alergików warto wybierać szampony dla psów o lekkim działaniu przeciwzapalnym oraz te oznaczone jako antyalergiczne. W przypadku psów z problemami dermatologicznymi niezbędne jest zasięgnięcie opinii weterynarza. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego szamponu dla psa, możesz odwiedzić stronę: Clineo.pl.