Wykonując swoją pracę na co dzień zastanawiamy się na pewno nad tym, czy jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani. Nie chodzi jednak o kwalifikacje czy wiedzę, ale bezpieczeństwo. Wypadki w pracy zdarzają się naprawdę często i w najlżejszej wersji kończą się lekkimi urazami i zwolnieniem lekarskim, ale w wielu innych wersjach mogą skończyć się znaczną utratą sprawności, zdrowia i przyczynić się do niemożności wykonywania dalej zawodu. BHP mówi o tym, aby mieć odpowiedni strój do pracy. Jednym z elementów stroju roboczego są buty.

Dlaczego buty robocze są tak ważne?

Buty BHP to takie, które zalecane są do ochrony w trakcie wykonywania pracy. Nie jest to codzienne obuwie do miasta, ale specjalistyczne, które ochroni stopę oraz często kostki przed uszkodzeniami. Buty BHP są ważne z perspektywy pracodawcy, który swoim pracownikom powinien zapewnić specjalistyczne obuwie robocze. Kodeks pracy zaznacza, że nie można wykonywać pracy bez specjalistycznych butów jeśli w trakcie pracy można uszkodzić stopy, zabrudzić buty czy mieć do czynienia z promieniowaniem, substancjami chemicznymi czy materiałami zakaźnymi. Mechaniczny uraz stopy nie tylko jest niebezpieczny dla pracownika, ale dla pracodawcy wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za zdrowie zatrudnionych do pracy. Nawet wielogodzinne eksploatowanie stóp poprzez układanie ich w jednej pozycji jest dobrym warunkiem do kupienia obuwia BHP, np. stanie czy chodzenie przez kilka godzin, ponieważ po dłuższym czasie mogą się pojawiać uszkodzenia i deformacje oraz bóle.

Buty BHP - Ochrona w pracyJakie wymogi powinno spełniać obuwie BHP?

Kiedy pracodawca ma już świadomość, że musi zapewnić pracownikom bezpieczeństwo pracy oraz właściwą ochronę, musi wiedzieć jakie buty BHP spełnią wymogi w pracy. Trzeba je dobrać przede wszystkim do charakteru pracy i do bodźców zewnętrznych z jakimi zatrudniony ma do czynienia. Jeśli teren jest nierówny i trudny do wykonywania obowiązków, należy zastosować wyższe obuwie - przynajmniej takie, które zakrywa kostki. Na nierównych powierzchniach łatwo jest o zwichnięcia, skręcenia czy złamania kostki, które trzeba długo leczyć i poddać rehabilitacji. Jeśli na terenie wykonywania pracy jest dużo materiałów, które mogą spaść, przygnieść, wbić się czy sturlać się na stopę, warto wybrać buty o twardych noskach. Im twardsze tym lepsze, ponieważ mogą ochronić stopy i palce stóp od zgnieceń czy innych uszkodzeń mechanicznych. Należy również wziąć pod uwagę temperaturę oraz pogodę. Jeśli pracujemy w środku nie będziemy potrzebowali aż tak bardzo butów nieprzemakalnych oraz odpornych na wilgoć czy mróz jak w przypadku pracy na zewnątrz niezależnie od pory roku.