Czym właściwie jest rower trekkingowy? W świadomości wielu Polaków funkcjonują właściwie dwa typy rowerów: miejskie i górskie. Ewentualnie wspomnienie po dawnych składakach. Rowery trekkingowe są właściwie dość podobne do górskich, ale zasadnicza różnica polega w nich na zmianie kąta nachylenia rowerzysty, czyli jego postawy podczas jazdy, a także części osprzętu.

Rower trekkingowy a rower górski

Rowery trekkingowe posiadają większe niż w rowerach górskich koła – te drugie mają rozmiar 26 cali, w przypadku trekkingowych jest to już 28 cali. Dzięki temu znacznie lepiej i szybciej pokonuje się drogę asfaltową jak i utwardzoną gruntową. Różnice w kołach tych rowerów to także węższe opony trekkingowych, podobne do tych w szosówkach – to z kolei przyczynia się do mniejszego oporu koła i znów zwiększa prędkość poruszania się. Na oponach bieżnik jest lekko zarysowany i zwiększa przyczepność przy gorszej pogodzie. Przy takich warunkach i możliwościach niemal obowiązkiem jest posiadanie błotników w rowerach trekkingowych, a rowery górskie takowych często nie mają.

Rower dla turysty

Innym niezbędnikiem w rowerach trekkingowych są bagażniki, ukształtowane w różny sposób, generalnie jednak służą one do tego, by zamontować przy nich sakwy rowerowe, służące jako bagaż na dłuższych turystycznych wyprawach. Sakwy montować można z przodu i z tyłu rower. Inną opcją jest montaż złącza do przyczepki, w której można przewieźć już naprawdę dużo bagażu. Dzięki jego właściwemu rozłożeniu, wiele osób z tak wyposażonymi rowerami przejeżdża trasy po całej Europie i świecie. Nawet wielodniowa podróż takim rowerem jest dość wygodna, dzięki charakterystycznemu ukształtowaniu ramy roweru trekkingowego, utrzymującej ciało człowieka w komfortowej pozycji.

Dla pełni bezpieczeństwa rowery te wyposażane są często także w lampki napędzane na dynamo. Ich osprzęt jest zwykle bardzo dobrej jakości, bo jeśli już decydujemy się na kupno takiego typu roweru, zwykle nastawiamy się na większy wydatek niż w przypadku rowerów górskich czy szosówek. Zaletą tych rowerów jest ich wysoka niezawodność. Niestety wraz z pełnym zestawem wyposażenia rower trekkingowy należy do dość ciężkich, a jego masa (oczywiście wliczając w to sakwy wypełnione podróżniczą zawartością) może dochodzić nawet do ponad trzydziestu kilogramów. W szczególnych przypadkach jest to nawet pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt kilogramów. Osoby, które je kupują, jednak dobrze wiedzą na co się decydują i zwykle są na taki ciężar przygotowane.