Współcześnie nikogo już nie dziwi dieta wegetariańska czy wegańska, będąca zarówno wyborem smakowych, jak również i całą filozofią oraz ideą życia w zgodzie z naturą. Za wyborem weganizmu idzie jednak również kompletna rewolucja w życiu, zarówno polegająca na doborze odpowiednich ubrań, jak również i kosmetyków.

Kosmetyki wegańskie są dziś czymś nadal mało spotykanym, a wielu ekspedientów w drogeriach nie ma nawet wiedzy niezbędnej aby stwierdzić, czy takie kosmetyki znajdują się w ofercie sklepu. Tymczasem coraz więcej marek decyduje się je tworzyć nie tylko dla samych wegan, ale również i dla ludzi, którzy nie chcą korzystać dłużej w wypełnionych chemią oraz cierpieniem zwierząt kremów albo balsamów.

kosmetyki wegańskie

Kosmetyki „cruelty-free”

Podstawowym założeniem kosmetyków wegańskich jest idea „cruelty-free”. Oznacza to właściwie dwie rzeczy. Przede wszystkim przekłada się na fakt, że kosmetyki oparte są jedynie na naturalnych produktach, wśród których nie ma żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Jest to istotne, bowiem weganie nie spożywają i nie używają żadnych produktów pochodzących od zwierząt, dlatego takie kosmetyki są zgodne z ich filozofią.

Drugim znaczeniem symbolu „cruelty-free” na kosmetykach wegańskich jest brak testowania na zwierzętach. Oznacza to, że kosmetyki były tworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii, które jednakże nie wymagają testowania ich na pupilach domowych czy uwięzionych zwierzętach dzikich. To sprawia, że ludzkie piękno nie jest jednocześnie okraszone cierpieniem innych istot żywych.

Certyfikaty ekologiczne

Kosmetyki wegańskie bardzo często maja również na opakowaniach specjalne certyfikaty ekologiczne. Oznacza to, że zawarte w nich składniki nie są chemiczne i niezdrowe dla człowieka. Wbrew pozorom krem, który jest tworzony, aby poprawić urodę, może wpłynąć na nią negatywnie z uwagi na zawartość barwników, konserwantów czy składników genetycznie modyfikowanych. W przypadku stosowania odpowiednich oznaczeń łatwo można wybrać kosmetyki wegańskie – wystarczy nauczyć się czytać składy.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat wegańskich kosmetyków, zajrzyj do poradnika: http://www.i-apteka.pl/Czy-eko-znaczy-organic-O-rodzajach-kosmetykow-naturalnych-news-pol-1457601591.html