Dzieci to najbardziej chłonne wiedzy istoty na świecie, które uwielbiają się rozwijać i uczyć – niekoniecznie tylko lubią to robić pod przymusem. Z tego powodu warto szukać takich dróg rozwoju dla najmłodszych, które sprawdzą się w ich przypadku, a jednocześnie nie będą dla nich obowiązkiem, a dla nas – obciążeniem portfela. Świetnie sprawdzają się więc tanie książki dla dzieci, które mogą wprowadzić najmłodszych w nieznany im dotąd świat.

Badania wskazują, że czytanie tanich książek dla dzieci od pierwszych dni po narodzinach potomstwa jest doskonałym, rozwojowym rozwiązanie. Dzieci, nawet jeśli niekoniecznie rozumieją, co się do nich mówi, to jednak chłoną słowa jak gąbka. To sprawia, że w przyszłości łatwiej uczą się mówić, są bardziej komunikatywne, mają większy zasób słownictwa i mogą mieć lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Dlaczego więc czytanie książek dzieciom się opłaca? tanie książki dla dzieci

Budowanie świata wyobraźni Pierwszym aspektem, który sprawia, że czytanie tanich książek dla dzieci się opłaca, jest to, że mogą one doskonale wpływać na rozwój wyobraźni. Dzięki słuchaniu historii dzieci najpierw uczą się nowych rzeczy, kolejnych słów, a potem w swojej głowie budują niezwykły świat, który jest zupełnie inny od tego znanego im. W ten sposób, niezależnie od tego, czy czytamy bajki, czy też książki oparte na faktach, dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność, co przekłada się potem na zdolności humanistyczne, np. w zakresie opowiadania, komunikacji z innymi. Co istotne, świat, który w ten sposób budujemy, zmienia się zależnie od potrzeb, dlatego też istotne jest, aby dobrze wybierać opowiadania dla dziecka.

Kształtowanie systemu wartości Jeśli dobrze wybierzemy tanie książki dla dzieci, to prawdopodobnie sprawimy, że dziecko nie tylko rozbuduje swoją wyobraźnię, ale również przejmie wiele systemów wartości od bohaterów, o których słyszy. Dobrym sposobem jest więc wybieranie takich książek, które mają motyw przewodni i jakąś złotą myśli. Najlepsze są bajki, które pokazują, że zło jest zawsze krzywdzące i ukarane, zaś dobro i przyjaźń zwyciężają. Warto skierować się ku specjalnie powstającym książkom motywacyjnym dla dzieci.

Dopasowane do wieku Dobrym sposobem jest dostosowanie książek do wieku dziecka. Tanie książki dla dzieci mniejszych powinny mieć twardsze strony i okładki oraz bogate ilustracje. W przypadku nieco starszych dzieci wystarczą książki, które są ciekawe, a mają więcej tekstu. Dla najstarszych dobrym wyborem są książki z ciągłym tekstem i przerywnikami w formie np. rysunków czy kolorowanek.