Wielu rodziców nie uważa kariery muzycznej dziecka za coś pewnego i mogącego dbać o jego rozwój. Tymczasem nauka gry na gitarze pozwala nie tylko poznawać ten instrument, ale również rozwija wyobraźnię i zdolności dziecka w zupełnie innych regionach. Z tego powodu czasem warto zdecydować się na zapisanie dziecka na dodatkowe lekcje.
Nauka gry na gitarze zawsze powinna iść w parze z pewnymi zdolnościami i słuchem muzycznym. Dziecko, które nie ma motywacji, nie będzie w stanie np. nauczyć się czytania nut na gitarę, dlatego też nauka gry szybko stanie się dla niego nudnym obowiązkiem. Aby temu zapobiegać, dobrze jest zadbać o właściwe podejście do sprawy. Zwłaszcza, że umiejętność gry na gitarze może się przydać w najróżniejszych aspektach.
Rozwijanie zdolności Przede wszystkim jeszcze na samym etapie nauki gry dziecko rozwija swoje zdolności. Jeśli mamy pociechę z dobrym słuchem muzycznym, to wraz z nauką gry będzie coraz lepiej poznawało nuty na gitarę, a to pozwoli mu rozwinąć się w zupełnie innym kierunku – i ukierunkuje dziecko na ciekawe hobby. Co więcej, sama gra na gitarze wymaga również pewnego skoordynowania ruchów i wyczucia rytmu, a te wszystkie zdolności są dodatkowo kreowane i ćwiczone podczas regularnej gry. Jak widać, gra na gitarze może wpływać zarówno na rozwój psychiczny, jak i motoryczny oraz słuchowy dziecka.
Zdobywanie przyjaciół Nie ma co się oszukiwać – każdy z nas miał znajomego, który umiał grać na gitarze i otoczony był przez wianuszek znajomych. Nie chodzi tutaj nawet o znajomość nut na gitarę, ale choćby o umiejętność zagrania kilku najpopularniejszych kawałków. W takim przypadku dziecko ma większe szanse na zadzierzgnięcie dodatkowych znajomości, zwłaszcza w obcym środowisku czy tam, gdzie jest po raz pierwszy. Wszelkie imprezy integracyjne, nawet w dorosłości, milej odbywają się w atmosferze muzycznej.
Zyskanie w oczach otoczenia Jeśli ktoś uczył się grać na gitarze i umie czytać nuty na gitarę, to zazwyczaj poradzi sobie również z podstawowymi, nowymi utworami. To znów sprawia, że może czuć się bardziej wyróżniony i na początku plusować w ramach swojej aktywności szkolnej, a potem nawet dorabiać do wypłaty. W każdej szkole znajdują się albo orkiestry, albo specjalne, niewielkie chórki, które swoją działalnością opatrują rozmaite szkolne imprezy. Jeśli dziecko umie czytać nuty na gitarę, to nie ma żadnego powodu, dla którego nie miałoby poświęcić godziny czy dwóch tygodniowo na grę z kolegami ze szkoły i wywarcie dobrego wrażenia na nauczycielach czy innych rodzicach.