Gdy wybieramy elektryczną szczoteczkę do zębów dla dzieci, pod uwagę należy brać bardzo wiele czynników. Przede wszystkim nie można się sugerować reklamami firm które twierdzą, że ich produkty są uniwersalne i mogą być stosowane tak samo przez dorosłych, jak też przez dzieci.

Maluchy potrzebują bowiem szczoteczek o odpowiedniej wielkości i stosunkowo miękkim włosiu, zaś szczoteczki dla dorosłych nie nadają się do tego, aby dzieci mogły z nich korzystać. W przypadku szczoteczek elektrycznych w grę wchodzi jeszcze dodatkowy element, czyli to, jaką siłę ma szczoteczka, czyli ile obrotów na minutę wykonuje. Poza tym w szczoteczkach dla dorosłych często stosuje się rozwiązania, które umożliwiają prace pulsacyjną szczoteczki, a nie zawsze ten element jest potrzebny w szczoteczce dla dziecka.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Jeżeli więc wybieramy elektryczną szczoteczkę do zębów dla dzieci, pierwszą rzeczą, jaką trzeba określić, to jej wielkość. Producenci często podają na opakowaniach, dla jakiego wieku dziecka dana szczoteczka jest przeznaczona, i może to stanowić pewne odniesienie. Poza tym należy spojrzeć na to, czy szczoteczka ma wymienne końcówki. Jeżeli tak wówczas należy sprawdzić, czy dostatecznie mocno trzymają się one bazy szczoteczki. Chodzi o to, aby w czasie mycia ząbków przez malucha końcówka nie odczepiła się, co może być nie tylko nieprzyjemne, ale także narazić dziecko na wiele innych problemów.

Jeżeli końcówki są wymienne, wówczas z jednej szczoteczki może korzystać większa ilość dzieci, każde wtedy powinno posiadać swoją własną końcówkę. Producenci bardzo często oznaczają je kolorami, aby nie można było się pomylić. Elektryczna szczoteczka dla dzieci powinna także mieć odpowiednio dostosowaną do zębów dziecka moc. Nie może być zbyt silna, gdyż może to powodować uszkodzenia zębów. Niektóre modele mają także funkcję, która powoduje wyłączenie szczoteczki w momencie, gdy nacisk końcówki na zęby jest zbyt duży. To pozwala uniknąć bardzo wielu problemów.

Gdy wybieramy elektryczną szczoteczkę dla dzieci dość istotną kwestią jest także jej wygląd. Kolorowa, z bohaterami ulubionych bajek na pewno znacznie bardziej zachęci malucha do mycia i pielęgnacji ząbków niż zwykła, biała. Często producenci nadają szczoteczkom dla dzieci ciekawe kształty, dzięki czemu na przykład można je postawić na półce przy pomocy przyssawek. Ciekawa jest także opcja, którą także można znaleźć w niektórych modelach, która wyłącza szczoteczkę po upływie określonego czasu. Dzięki temu można przyzwyczajać dziecko do tego, iż zęby powinny być myte minimalny okres czasu, przynajmniej do momentu, w którym szczoteczka się wyłączy. To pomaga wyrabiać nawyki odpowiedniego mycia ząbków.