Jeśli szukasz eleganckiego uzupełnienia dla stroju oficjalnego, biznesowej lub wyjściowej stylizacji, zapewne chętnie sięgniesz po skórzany dodatek w postaci paska, rękawiczek czy portfela. W przypadku oficjalnych strojów bardzo dobrze sprawdzają się również różnego rodzaju teczki i aktówki ze skóry, które dodają nam szyku i powagi. Skąd się bierze takie wrażenie? Dlaczego skórzane dodatki w tak korzystny sposób wpływają na nasz odbiór? Co jest takiego w skórze, że przyciąga ona uwagę, jednoznacznie kojarząc się z elegancją, powagą, zamożnością?

Warto na początek przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom skóry, z której wyrabia się wiele klasycznych dodatków pasujących do codziennego lub bardziej oficjalnego stroju. Mowa tu oczywiście o skórze licowej, zamszowej i nubuku. Jeśli chodzi o ten pierwszy rodzaj skóry, jest to skóra wyprawiana na gładko i to właśnie z niej wytwarza się największą liczbę produktów galanteryjnych tj. teczki i aktówki ze skóry. Kolejny rodzaj naturalnej skóry to zamsz, czyli skóra wyrobiona od drugiej strony, o charakterystycznej strukturze składającej się z przyjemnych w dotyku, delikatnych włosków. Trzeci rodzaj skóry to nubuk, który przypomina zamsz, jest jednak od niego zdecydowanie bardziej delikatny – włoski są znacznie krótsze, przez co materiał jest bardziej gładki, przybierający strukturę delikatnego meszku.teczki i aktówki ze skóry

Do produkcji galanterii skórzanej najczęściej wykorzystuje się skórę licową, co może wynikać z olbrzymiej trwałości i wytrzymałości tego materiału. Skóra licowa jest znacznie trwalsza niż zamsz czy nubuk, łatwiej zadbać o jej atrakcyjny wygląd, przez co jest materiałem bardziej praktycznym w codziennym użytkowaniu. Poza tym można ją lakierować, zmieniać jej kolor, nadawać jej w zasadzie dowolny kształt i formę. Stąd też praktycznie wszystkie teczki i aktówki skórzane wykonuje się właśnie ze skóry licowej. Podobnie jest zresztą z paskami, portfelami czy rękawiczkami.

Wiedza o tym, jakie gatunki skóry są najbardziej popularne, nie wyjaśnia jednak fenomenu samej skóry. Dlaczego uważamy, że galanteria skórzana dodaje nam elegancji i uroku? Skąd to się bierze? Być może odpowiedz tkwi właśnie w charakterze samej skóry. Jak już wspomnieliśmy, jest ona materiałem niezwykle trwałym, który nie zmienia swojego wyglądu przez długie lata użytkowania - wyroby skórzane zawsze wygląda niezwykle atrakcyjnie dla oka. Poza tym wyroby skórzane, zwłaszcza teczki i aktówki ze skóry cielęcej (skóra wysokiej jakości) są produktami dosyć drogimi, a z pewnością droższymi od wyrobów wykonanych z innych materiałów, włókien syntetycznych, płótna czy nylonu. Podświadomie o tym wiemy i stąd też może brać się nasz sentyment do tego typu produktów.