Od lat lekarze i filozofowie zastanawiają się jak zapewnić sobie i reszcie społeczeństwa zdrowy sen. Kwestia ta podnoszona jest do rangi sprawy ogólnoświatowej i w sposób naturalny staje się priorytetowa. Wszyscy bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że regularne ucieczki w świat marzeń i podświadomości pomaga zachować równowagę w ciele, a zwłaszcza w umyśle.

Twierdzenie, że sen to zdrowie towarzyszy ludzkości od czasów starożytnych. Odpoczynek we własnym łóżku i świecie wyimaginowanych potrzeb oraz pragnień uznawany był zawsze za ogromny przywilej. Kultury pradawnych Greków, Rzymian czy cywilizacji Bliskiego Wschodu. Wszystkie one miały bogów snu i z wyśnionego świata potrafiły odczytywać przyszły los śniącego delikwenta. Bogowie i duchy poprzez sny rozmawiali z władcami i w ten sposób przekazywali im swoje polecenia. Zdrowy sen wielu ówczesnych królów odzyskiwało dopiero po wybudowaniu potężnych świątyń lub spełnieniu innych, w ten sposób przekazanych próśb.

Platon niewątpliwie wierzył w realność ludzkich snów. Ten twórca wizji państwa idealnego, które w rzeczywistości szczęścia nie dawało urodził się ponoć dzięki snom swojego ojca. Tą samą drogą nierzeczywistych przekazów stał się uczniem Sokratesa i został wybitnym idealistą. Słuszne koncepcje i etyczne życie kreowane dla swoich podopiecznych było uważane za gwarant zdrowego snu - elementu niezbędnego do osiągnięcia wiedzy bezgranicznej.

Psychoanaliza jest przypisem do Platona

Wielu późniejszych filozofów próbując udowodnić dowolną koncepcje, prędzej czy później było posądzanych o plagiatowanie myśli platońskich. Alfred North Whiteheat, angielski filozof przełomu XIX i XX wieku powiedział wprost, że „cała filozofia europejska to przypisy do Platona” i prawdopodobnie dzięki przyznaniu tego faktu osiągnął zdrowy sen. Zanim jednak ta koncepcja przyjęła się na świecie w oparciu o kwestię wyimaginowanych marzeń powstała nauka zwana psychoanalizą. Jej twórca, Zygmunt Freud uważał, że tylko zdrowy sen i zapamiętane podczas niego iluminacje są całkowicie prawdziwe. Skrywają nasze wypierane lęki, nadzieje i pragnienia. Odzwierciedlają podstawowy system skojarzeń i naturalnego popędu. We wszystkich innych sytuacjach, według jego teorii, człowiek ukrywa są prawdziwą naturę za szeregiem mechanizmów obronnych narzucanych nam poprzez procesy socjalizacyjne.

Psychoanaliza zakłada konieczność regularnego zapadania w zdrowy sen, bo bez niego człowiek nie potrafi uświadomić sobie kim tak naprawdę jest. Wielu ludzi nie zgadza się więc z nazywaniem jej nauką. Cokolwiek by o tym nie myśleć i z jaką filozofią by się nie chcieć utożsamiać, to niezaprzeczalnym faktem jest, że każdy człowiek potrzebuje zdrowego snu do poprawnego funkcjonowania w zakresie procesów biologicznych. Więcej informacji o zdrowym śnie znajdziesz na stronie: http://www.melatonina.pl/zdrowy-sen-problemy/.