Ciąża jest czasem, kiedy dbamy przede wszystkim o to, aby dziecko rozwijało się zdrowo. Szczególnie istotne jest to, aby wiedzieć, co zmienia się w czasie ciąży w kobiecym organizmie i jak powinno rozwijać się dziecko – to pozwoli ciężarnej na rozpoznawanie także pierwszych oznak, że coś jest nie tak.

Wiedza o tym, jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu jest niezwykle istotna dla młodych matek, które lubią wiedzieć – bez konieczności wizyty u lekarza – czy wszystko w rozwoju ich przyszłego dziecka przebiega prawidłowo.

Do 12 tygodnia ciąży

Pierwszych dwanaście tygodni ciąży to okres, kiedy młoda mama musi być szczególnie ostrożna. Istotne jest, aby unikać w tym czasie picia alkoholu, spożywania rozmaitych używek czy kofeiny – wszystko to może negatywnie wpływać na zdrowie dziecka. Wiele kobiet przez pierwsze tygodnie ciąży nie ma żadnych objawów, natomiast gdy ciąża tydzień po tygodniu się rozwija, pojawiają się jej subtelne symptomy – np. lekkie nabrzmienie piersi. U niektórych kobiet występuje też krwawienie, które jednak nie jest miesiączką – ale może ją przypominać.

ciąża tydzień po tygodniu

Do 25 tygodnia ciąży

Dla wielu kobiet to drugi trymestr ciąży jest szczególnie przyjemny – ciąża tydzień po tygodniu zdrowo rośnie, a kobiecie mijają nieprzyjemne dolegliwości związane z mdłościami czy sennością, wraca natomiast ochota na seks; odczuwanie współżycia jest również atrakcyjniejsze dla obu stron. W tym czasie odczuwa się także pierwsze, delikatne ruchy płodu, polegające raczej na łaskotaniu. Da się rozpoznać także płeć dziecka.

Do 40 tygodnia ciąży

Ostatni trymestr to oczekiwanie, aż ciąża tydzień po tygodniu będzie się powoli kończyć i nastąpi czas porodu. Z jednej strony jest on niecierpliwie oczekiwany przez kobiety zmęczone coraz większym brzuchem i mniejszym komfortem, z drugiej – często jest przyczyną licznych lęków. Ważne jest, aby w tym okresie zadbać o odpowiednią dietę oraz dużo odpoczywać i dotleniać się. Istotne jest również uczęszczanie do szkoły rodzenia, która pomoże podczas porodu.