Szpilki damskie są atrybutem kobiecości. Dzięki nim nogi optycznie się wydłużają i wysmuklają, dzięki czemu cała sylwetka nabiera elegancji, szyku i seksapilu. Szpilki nosić można do spodni, sukienek, czy spódniczek. Do pracy, na uczelnię, czy na ważne spotkania – to niemal uniwersalny element szafy każdej kobiety.

Wdzięk i seksapil

To buty kultowe i niemal kanoniczne. Szpilki damskie to ważny element prawie każdych, światowych pokazów mody, a do najsławniejszych i najbardziej pożądanych przez kobiety należą charakterystyczne szpilki z czerwoną podeszwą (przykład takich szpilek można znaleźć na: https://ekstraszpilki.pl/buty-damskie/szpilki-damskie). Ale skąd tak naprawdę wzięły się szpilki damskie?

Złoty wiek szpilek

Szpilki do szerszego obiegu weszły na początku XX wieku, a ta moda pogłębiła się wraz z rozluźniającymi się normami obyczajowymi i modowymi. Lansowały je największe gwiazdy ówczesnego kina i tym samym pokazywały innym kobietom, że wystarczy niewielki szczegół, aby stać się sexy. Za pierwszego projektanta szpilek, które wzorem są bliskie do tych obecnych, uznaje się Rogera Viviera. W początkowej fazie wdrażania nie wszystko w tej konstrukcji było idealne. Przede wszystkim wysokość, przez którą kobiety miały trudność utrzymać równowagę. Jednak po niedługim czasie szpilki damskie zyskały właściwą budowę i wysokość. Na dobre ten typ obuwia spopularyzował dom mody Christian Dior, dla którego szpilki szył i projektował między innymi Viviera. Dior zaprezentował nie tylko model kobiecych szpilek, ale też całościowy szyk, który idealnie komponowałby się z tego rodzaju obuwiem: biała koszula, rękawiczki, rozkloszowana spódnica za kolana – była to kwintesencja szyku i modowej elegancji, do której dążyło wiele kobiet.

Szpilki na dworskich salonach

Trzeba jednak pamiętać, że buty na obcasie, także tym cienkim, ale dość niskim, pojawiały się już wcześniej, ale… nie były one noszone przez kobiety! W XVI wieku buty te były ważnym elementem mody dworskiej (zwłaszcza francuskiej, angielskiej i hiszpańskiej), a wraz z innymi, finezyjnymi częściami garderoby męskiej tamtych czasów, tworzyły najwyższej rangi elegancki strój. Dość szybko buty te stały się ważnym elementem mody damskiej i tak zresztą jest po dziś dzień. Szpilki damskie uznawane są za najbardziej estetyczne i powabne obuwie wśród całej plejady kobiecych pantofli. Niby zwykły but, a kobietom nadaje zmysłowości, wewnętrznej odwagi i poczucia własnej wartości. Po prostu szpilki podkreślają piękno.