Wybierając się w podróż samolotem mamy pewne ograniczenia związane z wielkością i ciężarem bagażu. Jeśli przekroczymy limity przewidziane przez konkretnego przewoźnika, nasz bagaż będzie dodatkowo płatny, co w drastyczny sposób podnosi koszty podróży. W najtrudniejszej sytuacji znajdą się osoby korzystające z usług tzw. tanich przewoźników, gdzie ponadnormatywny bagaż to często koszt przekraczający cenę biletu. Dlatego zanim wybierzemy się w podróż samolotem sprawdźmy, jakiej wielkości walizki są traktowane jako bagaż podręczny – bezpłatny lub bagaż podróżny, ale mieszczący się w granicach normy dopuszczanej przez przewoźnika – również bezpłatny.

Rozmiar i waga

walizka samosonite

Podstawowy parametr to oczywiście wspomniany już wcześniej rozmiar walizki oraz jej waga. Zasadniczo im mniejsza waga własna walizki tym lepiej, bo więcej rzeczy będziemy mogli zabrać ze sobą w podróż. Jeśli nie wiemy, jaki rozmiar walizki jest optymalny, możemy sięgnąć po markowe walizki Samsonite, które dostępne są w kilku typach rozmiarowych, jako bagaż podręczny, średni, duży i bardzo duży. Pozostaje się tylko upewnić, który rodzaj walizek możemy bezpłatnie zabrać w podróż, w ramach ceny biletu u konkretnego przewoźnika.

Rodzaj zamknięcia

Po nadaniu bagażu na lotnisku tracimy nad nim kontrolę, dlatego walizka powinna być odpowiednio zabezpieczona. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem zabezpieczenia są zamknięcia szyfrowane i mini kłódki. Wspomniane już wcześniej walizki Samsonite dostępne są w różnych wariantach zamknięcia. Osobom, które mają kłopot z zapamiętywaniem szyfrów polecane są walizki zamykane na kluczyk. Te osoby, które obawiają się zgubienia kluczyka, powinny z kolei sięgnąć po walizkę z szyfrem.

Typ walizki

Podróżując samolotem możemy zdecydować się na walizkę typu twardego lub miękkiego. Te pierwsze walizki dobrze chronią nasz bagaż przed uszkodzeniem, jednak zwykle nie traktuje się ich jako bagażu podręcznego, ponieważ zajmują więcej miejsca. Te drugie są bardziej poręczne i w zdecydowanej większości przypadków wybiera się je jako rodzaj bagażu podręcznego, który można wnieść ze sobą na pokład samolotu.