Sezon letni rozpoczęty, a wraz z nim wyjazdy na wakacje. Dbamy o to, aby w naszych torbach znalazły się kremy z filtrem UV oraz te na poparzenia słoneczne. Jesteśmy przygotowani do plażowania – spakowane parasole, leżaki oraz wiatrochrony. Wśród wakacyjnych rzeczy powinny się znaleźć również okulary przeciwsłoneczne.

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, jakie oprawki wybieramy. Kierujemy się głównie ceną. Robią tak głównie mężczyźni, którzy w pośpiechu wybierają pierwsze lepsze okulary z najbliższego stoiska. Okulary przeciwsłoneczne męskie za 5, 10 lub 15 zł to jedna z najgorszych decyzji zakupowych, jakie można podjąć.

Na co zwracać uwagę wybierając odpowiednie oprawki? Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy pamiętać o tym, że chronią one oczy (rogówki, spojówki, soczewkę i siatkówkę). Zatem mężczyźni, którzy następnym razem będą w pośpiechu wybierać okulary, powinni pamiętać, że powinny mieć one atest. Jego brak sugeruje niepewne pochodzenie produktu, grozi uszkodzeniem wzroku.

To co powinny mieć okulary przeciwsłoneczne męskie, to filtr UV. Jest on bezwzględnie konieczny. Jest on odpowiedzialny za ochronę tęczówek przed promieniowaniem UVB oraz UVA. Brak okularów przeciwsłonecznych z tym filtrem może spowodować zapalenie spojówki lub rogówki. Ponadto może dojść do oparzeń plamki, a to prowadzi do ślepoty. Powikłań z powodu używania nieodpowiednich soczewek jest bardzo dużo – zaćma, zwyrodnienia plamki, a nawet czerniak. Dlatego przed wyborem koniecznie sprawdźmy, czy okulary mają atest!

Wybierając okulary przeciwsłoneczne męskie z filtrem UV należy zastanowić się, w jakim celu będziemy ich używać. Jeżeli mają służyć tylko w lekko pochmurne dni można wybrać niższą kategorię filtra UV. Jednak jak mają to być oprawki do codziennego użytku, np. w samochodzie lub do noszenia w trakcie urlopu nad morzem, ten filtr powinien być jak najwyższej kategorii.

Okulary mogą również zawierać filtr polaryzacyjny. Wpływa znacząco na komfort ich noszenia. O zaletach polaryzacji mogą z całą pewnością opowiadać narciarze, którzy doskonale poznali ten rodzaj filtra, który odbija światło od jasnych powierzchni (śnieg, maska samochodu, woda, lustro). Jest to niezwykle ważne, również w przypadku kierowców, którzy niezależnie od pory roku zmagają się z ostrym światłem.

Jeżeli jesteś przed zakupem okularów przeciwsłonecznych, koniecznie sprawdź ich atest oraz posiadane filtry. Nie ma nic gorszego niż uszkodzenie sobie jednego z najważniejszych zmysłów. Upewnij się również, że wybierasz odpowiednią kategorię filtru.