W ostatnich latach ludzie zaczęli bardziej niż kiedykolwiek wcześniej interesować się składem spożywanych produktów, jak i stosowanych kosmetyków. Świadomość konsumentów rośnie, a kosmetyki naturalne zdobywają coraz większą popularność. Popularne szampony, balsamy czy żele pod prysznic nierzadko zawierają w swoim składzie substancje, które nie działają pozytywnie na naszą urodę. Natomiast kupując kosmetyki naturalne, zyskujemy pewność, że dostarczamy naszej skórze i włosom odżywczych substancji bez szkodliwych dodatków konserwujących, poprawiających konsystencję czy działających maskująco na różnego typu urodowe problemy.

Jakich substancji nie zawierają kosmetyki naturalne?

Przede wszystkim, w składzie kosmetyków naturalnych nie znajdziemy często używanych siarczanów SLS oraz SLES. Sodium Lauryl Sulfate to niedrogi syntetyk, który sprawia, że produkty takie jak szampony ładnie się pienią. Osoby, które rezygnują z tanich szamponów, nierzadko są zadziwione, gdy nowy produkt nie chce się pienić i zużywają większą jego ilość niż to konieczne. SLS znany jest też niestety ze swojego negatywnego oddziaływania na skórę oraz włosy. Przy regularnym kontakcie z SLS, skóra jest w dużym stopniu pozbawiana warstwy lipidowej naskórka, a ta tworzy jej naturalną warstwą ochronną. W konsekwencji staje się ona przesuszona, podrażniona i może zacząć swędzieć. Na stosowaniu szamponów z SLS tracą też włosy, które w konsekwencji mogą wypadać z powodu uszkodzeń mieszków włosowych. SLES jest uznawany za nieco lepszego brata SLS, ale również powoduje wysuszenie i podrażnienie skóry. Kolejnymi składnikami, na które powinniśmy uważać są zwodnicze oleje silikonowe, wykorzystywane przy produkcji szamponów, odżywek i balsamów. Jest to dość podstępny składnik, ponieważ bezpośrednio po jego zastosowaniu, włosy łatwo się rozczesują, sprawiają wrażenie miękkich i zadbanych. Ich szkodliwość dla organizmu nie jest jeszcze do końca zbadana, ale oskarża je się m.in. o zatykanie porów oraz o sprzyjanie przetłuszczaniu się włosów. Nawet, gdyby okazało się, że są zupełnie nieszkodliwe, nie zmienia to faktu, że nie zawierają żadnych substancji, które mogłyby na trwałe poprawiać kondycję naszych włosów.

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Pozbawione sztucznych substancji kosmetyki to chyba najlepsze, co możesz podarować swojej skórze i włosom. Oleje i wyciągi roślinne znajdujące się w ich składzie, zawierają witaminy i minerały niezbędne do osiągnięcia pięknego wyglądu. W przeciwieństwie do wieloskładnikowych sztucznych produktów kosmetycznych, rzadko kiedy powodują alergię, a jeżeli już winowajcą okazuje się pojedynczy składnik, który łatwo wyeliminować przy kolejnych zakupach. Obecnie kosmetyki naturalne występują w tak różnych wariantach, że każda osoba jest w stanie dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Wolne od szkodliwych substancji, naturalne kosmetyki znajdziesz tutaj: https://lavandin.pl.