Bransoletki z zawieszkami to ozdoby, które w dzisiejszych czasach wyglądają bardzo współcześnie, co sprawia wrażenie, że taka ozdoba jest zupełnie nowoczesna. Okazuje się jednak, że takie bransoletki są jednym z najstarszych rodzajów elementów dekoracyjnych, używanych przez starożytnych ludzi. A więc, historia tej rzeczy jest niesamowicie długa.

Bransoletka jako talizman

Bransoletki z zawieszkami początkowo pojawiły się jako talizmany. Pierwszymi zawieszkami były kamyczki, muszelki, zęby dzikich zwierząt, piórka oraz inne materiały naturalne. Każdy element bransoletki z zawieszkamizawieszany miał swoją specjalną funkcję, lecz głównym zadaniem całej bransoletki była ochrona właściciela. Wiele starożytnych kultur używało taką biżuterie na co dzień. Z czasem jednak, ludzie zaczęli myśleć nie tylko o ochronie, którą takie bransoletki im zabezpieczały, ale także o ich cenie. Dlatego w różnych państwach, między innymi w starożytnym Egipcie, do produkcji bransoletek z zawieszkami zaczęto stosować bardzo szlachetne materiały. Wówczas nawet panowała moda na najdroższą bransoletkę.

Bransoletki w dzisiejszych czasach

W Średniowieczu ludzie również nosili bransoletki z zawieszkami, lecz znaczenie mistyczne takich wyrobów zaczęło stopniowo maleć. Bransoletki traktowano tylko i wyłącznie jako ozdoby. Podczas epoki Renesansu o tej biżuterii zapomniano. Po dosyć długim okresie, w którym moda na tego typu ozdoby zamarła, bransoletki w końcu powróciły. Było to w XIX wieku głównie przez królową Wiktorię. W tym okresie biżuteria z zawieszkami znów stała się popularna, lecz jej znaczenie w dużym stopniu się zmieniło. Bransoletki z podwieszanymi figurkami i innymi ozdobami już nie pełnią funkcji talizmanu, ale są czymś, co przypomina pamiętnik. Mianowicie, chodzi o to, że wszystkie zawieszki są dobierane jako symbole bardzo ważnych sytuacji, znajomości oraz przeżyć, które spotkały daną osobę. Poniekąd, patrząc na bransoletkę innej osoby, można nawet odgadnąć, jaką drogę życiową ona przeszła. Bransoletki z zawieszkami w dzisiejszych czasach są jednym z najbardziej popularnych typów biżuterii, ponieważ pozwalają one podkreślić indywidualność każdej osoby. W sprzedaży można znaleźć zarówno bransoletki sztuczne, jak i produkowane z metali szlachetnych. Bez względu na to, z jakiego materiału zostały one wykonane, istnieje ogromny wybór zawieszek, które można do tych bransoletek dobrać.