W Polsce oraz Unii Europejskiej obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych. Jak jednak wygląda to w przypadku firm, uczelni i eventów? Pamiętajmy, że każdy - czy osoba indywidualna czy przedsiębiorstwo, musi przestrzegać tej ustawy. To znaczy, że ma obowiązek chronić dane osób trzecich jak i ma prawo do ochrony własnych. Wiąże się to niekiedy z pewnymi krokami prawnymi, które każdy musi podjąć i które niektórym mogą wydać się przesadnie uciążliwe.

Kiedy powinniśmy wyrazić zgodę na udostępnienie danych osobowych?

Przede wszystkim umieszczamy klauzulę zezwalających na wykorzystanie naszych danych w dalszym procesie rekrutacyjnym. Tym samym umożliwiamy firmie operowanie naszymi danymi. Bez tego jednego zdania, nasza kandydatura zostanie z miejsca odrzucona, ponieważ przedsiębiorstwo nie będzie miało prawa do wymieniania się tymi podstawowymi informacjami na nasz temat. Musimy jednak pamiętać, że nie dotyczy to jedynie procesów rekrutacyjnych i naszego curriculum vitae. W każdym regulaminie: mediów społecznościowych, członkostwa w klubie, udziału w konkursie czy loterii znajduje się informacja, że jeśli akceptujemy regulamin, zgadzamy się tym samym na wykorzystywanie w przyszłości naszych danych w celach promocyjnych. Ochrona danych osobowych przewiduje, że musimy wydać pisemną zgodę na takie przetwarzanie. Odpowiedni paragraf w regulaminie jest substytutem takiej zgody.

Gdzie kończy się granica ochrony danych?

Ochrona danych osobowych dla niektórych osób będzie utrudnieniem w życiu codziennym, zaburzającym jego swobodę. Pamiętajmy jednak, że w normalnej rozmowie między znajomymi, opisując sylwetkę osoby trzeciej w celu zaznajomienia współrozmówcy, nie popełniamy przestępstwa. Szkolenia obejmujące ochronę danych osobowych pomagają w uzyskaniu wiedzy jak chronić zarówno swoje jak i dane klientów przed wykorzystaniem naszych danych w celu powiększenia majątku, zniesławienia, oczernienia, wyłudzeń i innych działań niezgodnych z prawem. Dodatkowo dba o naszą prywatność. Dodatkowo zezwolenie pisemne na wykorzystanie naszych danych dotyczy konkretnego działania. W przypadku CV będzie to tylko i wyłącznie proces rekrutacyjny. Oznacza to, że jeśli pracodawca użyje ich w innych celach, nie związanych z rekrutacją, bez naszej dodatkowej zgody - popełni przestępstwo.

Szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych pomagają uzmysłowić sobie jak ważne jest to prawo, które jak żadne inne ma na celu ochronę i dobro obywatela. Na dłuższą metę ma ono pozytywny wpływ na nasze życie. Utrudnia wyśledzenie i zdobycie poufnych informacji na nasz temat, których ujawnienie mogłoby nas narazić na nieprzyjemności. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat ochrony danych osobowych, możesz odwiedzić stronę: http://www.securitypartners.pl/szkolenia-zamkniete-ochrona-danych-osobowych/.