Dwa klasyczne dodatki do eleganckiego męskiego stroju – muszka i krawat – od lat rywalizują ze sobą o względy męskich odbiorców. Moda oczywiście jest zmienna, zmienne są zatem losy obu tych dodatków. Współcześnie możemy powiedzieć, że zdecydowanym zwycięzcą tej rywalizacji jest krawat. Oczywiście muszki wciąż pojawiają się na liście klasycznych dodatków, ale mężczyźni sięgają po nie raczej rzadko i tylko przy wyjątkowych okazjach. Obecnie muszka traktowany jest raczej w kategoriach efektownego, nieco ekstrawaganckiego dodatku. Krawat natomiast postrzegany jest przez mężczyzn w kategoriach dodatku bardziej klasycznego, wyrafinowanego, wzbudzającego zaufanie i budującego prestiż jego użytkownika.

Współcześnie muszki stosuje się często jako eleganckie uzupełnienie smokingu czy fraku, a w związku z tym, że są to stroje mniej popularne, także i same muchy cieszą się mniejszym zainteresowaniem odbiorców. Do klasycznego garnituru zdecydowanie bardziej pasuje krawat i póki w modzie męskiej nie nastąpi jakościowy przewrót, póty muszka pozostanie niszowym, zdecydowanie mniej popularnym dodatkiem do męskiego stroju galowego.

Istnieje jednak wyraźnie zauważalna nisza, w której muszki męskie radzą sobie niezwykle dobrze. To moda ślubna. W tym przypadku mężczyźni skłonni są pójść na pewne ustępstwa i chętnie korzystają z tego typu ozdób. Po części wynika to ze specyfiki samego stroju ślubnego – miejsce klasycznego garnituru często zajmuje wspomniany już wcześniej frak, smoking lub surdut – a po części z wyjątkowego charakteru samego wydarzenia i chęci wyraźnego odróżnienia się od męskiej części gości zaproszonych na taką uroczystość.

Stosowanie muszek w codziennym stroju po dziś dzień uważane jest za ekstrawagancję, a osoby korzystające z tego typu dodatków robią to z pewnością, z chęci wyróżnienia się z tłumu i budowy oryginalnego wizerunku. Doskonałym przykładem takiej osoby, która od lat sięga wyłącznie po muszki, jest znany i bardzo wyrazisty polityk Janusz Korwin-Mikke.

Warto pamiętać, że sama muszka nie musi być wyłącznie dodatniego do stroju galowego. Może być to również ciekawe uzupełnienie innego, zdecydowanie bardziej luźnego stroju wyjściowego. Ciekawym, choć co prawda zwykle jednorazowym zastosowaniem muszek męskich, jest ich obecność na wielu wieczorach kawalerskich. W tym przypadku pełnią one funkcję znaku rozpoznawczego i efektownej dekoracji. Co ciekawe, w takich sytuacjach mogą być one stosowane nawet do zwykłych podkoszulek czy koszul z krótkimi rękawami.