Codzienny jogging pomaga utrzymać formę, zdrowie i dobrą kondycję. Bieganie stało się bardzo popularne kilkanaście lat temu, kiedy to zaczęto organizować imprezy dla wszystkich chętnych sportowców amatorów. Niektóre konkursy są olbrzymim sprawdzianem dla biegacza i wymagają rzeczywiście solidnego przygotowania.

Przygotowanie do startu w zawodach to w pierwszej kolejności sumienne treningi, które muszą być wykonywane rzetelnie i przede wszystkim systematycznie. Istotny jest również strój biegacza, który decyduje o komforcie podczas treningów. Strój sportowy zależy od pory roku i aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Biegacz powinien mieć w swojej szafie legginsy (w wersji krótkiej i długiej), koszulkę, bluzę, kurtkę, czapkę do biegania i dodatki, które przydają się w te najzimniejsze dni. Ubrania sportowe są produkowane ze specjalnych materiałów, których próżno szukać w zwykłych zestawach dresowych. Wszystkie elementy stroju, włącznie z rękawicami i czapkami do biegania, wykonane są z tkanin, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, skutecznie odprowadzają wilgoć, pomagają zatrzymać ciepło. Dobre ubrania można poznać po tym, że nasza skóra pozostaje sucha w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej. Dobre czapki z daszkiem odprowadzają wilgoć i zapobiegają nieprzyjemnemu uczuciu przegrzania, co jest charakterystyczne dla zwykłych nakryć głowy.

czapki z daszkiem

Przez głowę ucieka sporo ciepła z naszego organizmu. Dzieje się tak dlatego, że całe nasze ciało jest szczelnie ubrane, co zapobiega utracie ciepła. Jeżeli sportowiec zapomni o czapce do biegania, wówczas ciepło zacznie uciekać właśnie przez tę część ciała. Dlatego tak ważna jest równomierna ochrona wszystkich elementów ciała w trakcie treningu. Uprawianie sportu jest korzystne dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy treningi nie nadwyrężają organizmu, nie powodują ogólnego osłabienia, przegrzania lub nadmiernego wychłodzenia. Czapki z daszkiem są przydatne również na co dzień, świetnie dogrzewają głowę w zimowe dni, można zakładać je dodatkowo pod np. noszony kaptur, nie wspominając już o ochronie w gorące dni. Spora część początkujących biegaczy zapomina o ochronie dłoni w trakcie treningów. Jest to duży błąd, ponieważ o dłonie należy dbać ze szczególną uwagą. To części ciała, które nie biorą aktywnego udziału w bieganiu, a co za tym idzie po prostu szybko się wychładzają. Brak rękawiczek (nawet w czasie pozornie ciepłych dni) może spowodować uszkodzenie i pęknięcia skóry, które są bolesne, trudne do zagojenia i utrudniają codzienne funkcjonowanie.