Pierwsze chwile z dzieckiem są dla młodej mamy najpiękniejsze w życiu. Jest to również moment, w którym stajemy się odpowiedzialni za drugiego człowieka, który jest bezradny i bezgranicznie na nas polega. Może to powodować strach u niektórych kobiet, jednak z pewnością każda z nich z łatwością poradzi sobie nawet w trudnych sytuacjach.

Zawsze także możemy sięgać po rady naszych mam, babć, przyjaciółek, które mają już doświadczenie w wychowywaniu dzieci. Obecnie jest również mnóstwo poradników, czasopism, a także pomocny okazuje się być blog dla mam, który też zazwyczaj prowadzony jest przez doświadczone mamy.

blog dla mam

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rady nawet naszych mam, czy oddanych przyjaciółek mogą pomóc Twojemu dziecku i Tobie. Często możemy również napotkać na pewne konflikty związane z różnicą pokoleń. Współcześnie jest wiele nowych technik i rzeczy, które ułatwiają życie młodym mamom. Nasze mamy oraz babcie mogą nie mieć co do nich pewności i niechętnie się do nich odnosić, nie jest to jednak powodem, dla którego młode mamy nie powinny z tych wszystkich dóbr XXI wieku korzystać. Trzeba także pamiętać, że pierwsze miesiące życia maluszka są bardzo ważne dla obu stron, dlatego warto poświęcić im się, by móc zapamiętać te magiczne chwile na długo. Pierwsze momenty poza szpitalem, pierwsze wizyty u lekarza, czy też pierwsze kąpiele są dla rodziców bardzo ważną lekcją. Niezwykle istotne jest to, żeby nauczyć się rozpoznawać potrzeby dziecka. Na początku maluchy bardzo dużo śpią oraz jedzą, dlatego też nie mają wielu potrzeb.

Gdy dziecko zgłodniało, czy przeszkadza mu mokra pieluszka lub też, gdy coś go boli przekazuje nam swoje niezadowolenie płaczem. Początkowo rozpoznanie płaczu może być trudne, jednak z czasem młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać co dany płacz może oznaczać. Zaspokajanie najważniejszych potrzeb to jednak za mało. Maluszek musi czuć od rodziców bliskość oraz troskę, dlatego wszystkie pieszczoty, przytulania są bardzo kształtujące i pozytywne. Trzeba także pamiętać, że początkowo dziecko nie ma dobrze rozwiniętego wzroku, a więc narażanie go na odbieranie wielu bodźców na raz może być dla niego niekorzystne. Warto więc zatroszczyć się o zabawki jednokolorowe lub dwukolorowe, a z biegiem czasu stopniowo zmieniać i uatrakcyjniać te zabawki. Pierwszy miesiąc życia dziecka jest bardzo wyjątkowy, wszystkie wydarzenia z tego okresu dają początek relacji między rodzicami i ich dzieckiem. Warto więc zrobić wszystko, aby był on jak najlepszy.