Wszystkie czynności związane z higieną jamy ustnej nigdy nie należały do przyjemnych dla najmłodszych dzieci. Można jednak zastosować takie techniki, które sprawią, że stanie się to przyjemne oraz zupełnie naturalne. Świetnym sposobem mogą okazać się szczoteczki elektryczne dla dzieci.

Kiedy można zacząć stosować szczoteczkę elektryczną?

Nie jest ona zalecana dla najmłodszych dzieci. Aby móc zacząć korzystać ze szczoteczki elektrycznej trzeba opanować umiejętność szczotkowania ząbków zwykłą szczoteczką. Wówczas można zdecydować się na szczoteczkę elektryczną. Przypada to na mniej więcej szósty rok życia dziecka.

Przy wyborze zwróć uwagę na

Prędkość szczoteczki elektrycznej. Nie może ona wykonywać tak szybkich ruchów, jak szczoteczki elektryczne dla dorosłych, ponieważ mogłoby to uszkodzić bardzo delikatne dziąsła dziecka oraz zniechęcić malucha do samej czynności. Gdy szczoteczka dla dorosłych wykonuje 48 000 ruchów na minutę, to szczoteczka dla dzieci może wykonać od 16 000 do 20 000 ruchów.

Odpowiedni kształt główki. Szczoteczka elektryczna dla dziecka powinna mieć zaokrąglony kształt główki oraz powinna być stosunkowo mała. Dzięki temu dużo dokładniej wyczyści jamę ustną dziecka i dotrze do każdego zęba. Bardzo ważne jest również to, że główki przy szczoteczkach elektrycznych są wymienne, a więc, gdy jedna się zużyje lub gdy dziecko podrośnie i postanowimy zmienić kształt i funkcje jego szczoteczki nie musimy troszczyć się o zakup nowej szczoteczki.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Rozmiar oraz kształt szczoteczki. Walory estetyczne są dla dzieci niezwykle ważne, jak nie najważniejsze. Szczoteczki elektryczne dla dzieci są niezwykle kolorowe. Posiadają elementy bajkowe, a więc każdy dziecko może wybrać taką szczoteczkę elektryczną, na której widnieje ulubiona postać z bajek, czy kreskówek. Bardzo ważny jest również właściwy rozmiar szczoteczki dla dziecka. Sama główka musi być mniejsza. Istotny jest również uchwyt. Powinien posiadać gumową warstwę zakończoną małymi wypustkami. Dzięki temu dużo łatwiej jest dziecku utrzymać ją w dłoni.

Funkcje, jakie pełni szczoteczka elektryczna. Wszystkie szczoteczki elektryczne mają inne przeznaczenie. Na rynku dostępne są szczoteczki, które posiadają tryb szczotkowania wybielający, delikatny, masujący, a także dokładnie szczotkujący. Najważniejsze dla dziecka opcje to te, które dokładnie wyczyszczą ząbki oraz te, które są delikatne. Dużą zaletą stosowania szczoteczek elektrycznych jest właśnie jej delikatność. Przy korzystaniu ze zwykłych szczoteczek zawsze mocno przyciska się jej włókna do zębów oraz dziąseł, co bardzo niekorzystanie wpływa na stan zdrowia jamy ustnej. Dodatkowe wykorzystanie szczoteczki elektrycznej z delikatną funkcją szczotkowania zapewni dziecku bardzo delikatne i bezpieczne szczotkowanie zębów.

Stosowanie szczoteczek elektrycznych ma wiele zalet. Z pewnością dużo dokładniej zadba o zęby naszego dziecka. Jest również dla niego bardziej atrakcyjna, co na pewno poskutkuje w częstszym myciu zębów, a tym samym w wyrobieniu zdrowego nawyku.