zapalenie pochwyZapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych dolegliwości u kobiet w każdym wieku. Niemal każda kobieta raz w życiu miała z nim do czynienia. Zapalenie pojawia się w momencie zaburzenia prawidłowej równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych.

Przyczyną zapalenia najczęściej są drobnoustroje takie jak bakterie, grzyby czy pasożyty. Do zapalenia może dojść podczas miesiączki, stosunku oraz przez niedostateczną higienę osobistą. Do zakażenia może także dojść w czasie korzystania z basenów, publicznych toalet czy nawet przez stosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. 


Zapalenie pochwy to choroba, której nie można lekceważyć i należy je jak najszybciej wyleczyć. Nieleczona infekcja może przenieść się na inne narządy tj. macicę i jajniki, doprowadzając nawet do niepłodności. 


Objawami zapalenia są między innymi świąd, pieczenie, zaczerwienienie pochwy oraz sromu, ból w czasie oddawania moczu oraz w czasie stosunku. Również wydzielina z pochwy powinna zwrócić naszą uwagę, gdyż pojawia się specyficzny zapach, barwa oraz konsystencja. 


Zapalenia pochwy nie powinno się leczyć we własnym zakresie. Należy koniecznie udać się do lekarza ginekologa. Ginekolog pobierze wymaz z pochwy w celu rozpoznania przyczyny zapalenia. W zależności od wyniku badania, podaje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. Zazwyczaj leki podaje się dopochwowo oraz doustnie. Ponadto zaleca się stosowanie probiotyków w celu odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej. Zdarzają się przypadki, że także partner powinien poddać się leczeniu. Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia pochwy należy przestrzegać zasad higieny, unikać przypadkowych kontaktów seksualnych a także zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z publicznych toalet.